DALJA PODRŠKA ODRŽIVOJ (RE)INTEGRACIJI POVRATNIKA U SRBIJI

AKTUELNO

INFORMIŠITE SE >

DALJA PODRŠKA ODRŽIVOJ (RE)INTEGRACIJI POVRATNIKA U SRBIJI

Further support to sustainable (re)integration of returnees in Serbia

CURRENT

GET INFORMED >

Further support to sustainable (re)integration of returnees in Serbia

Podržano 10 malih biznisa uz pomoć projekta „Reintegracija II“ u Kruševcu

    U Kruševcu su dodeljeni ugovori za grantove za pokretanje sopstvenog posla za 10 korisnika projekta Reintegracija II i potpisani su ugovori sa pet poslodavaca koji će zaposliti 12 nezaposlenih korisnika projekta. Vrednost pojedinačnih grantova je do 3.000,00 eura po korisniku za pokretanje sopstvenog posla, odnosno 3.750,00 eura po korisniku za zaposlenje kod pet poslodavaca.

    Korisnici su pored grantova dobili i mentorsku podršku i savetovanje za što uspešnije obavljanje delatnosti. Takođe, skoro svi korisnici su u svojim aplikacijama iskazali i spremnost da registruju svoje biznise. Ukupno je za ovu komponentu projekta opredeljeno 60.000,00 eura ili nešto više od 7.050.000,00 dinara.

    Podržani korisnici su aplicirali sledećim zanimanjima:

    • Plastenički uzgoj voća i povrća
    • Izrada nameštaja od pločastih materijala
    • Proizvodnja krila za nameštaj
    • Oprema za varenje – dva korisnika
    • Izrada transportnih kutija
    • Proizvodnja nameštaja
    • Pedikir, manikir i usluge šminkanja – dva korisnika
    • Agencija za čišćenje zgrada

    Dodeljeni su i ugovori za pet poslodavaca koji će zaposliti 12 korisnika projekta. Poslodavcima će biti dodeljena oprema, mašine i alati za unapređenje procesa ili proširivanje obima proizvodnje.

    Doprinos razvoju ovih delatnosti podstiče raznovrsnost ponude usluga u zajednici i doprinosi ekonomskom rastu, a ulaganje u lokalno tržište predstavlja ključnu inicijativu usmerenu ka podršci ekonomskom razvoju i socijalnom uključivanju teže zapošljivih grupa. Mali grantovi poput ovih su posebno važni jer omogućavaju fleksibilnost u upotrebi sredstava, prilagođavajući se specifičnim potrebama svakog korisnika i doprinose personalizovanom pristupu podršci i povećavaju šanse za uspeh u poslovanju.

    Grantovi su obezbeđeni takođe kroz nabavku nove opreme i mašina, a vrednost grantova koju su poslodavci dobili iznosila je 3.750 eura po novootvorenom radnom mestu. Ukupno plasirana sredstva po ovoj liniji podrške su 105.000,00 eura, ili nešto više od 12.337.000,00 dinara.

    U okviru projekta dodeljeno je ukupno 20 subvencija za samozapošljavanje, sedam poslodavaca je zaposlilo 28 nezaposlenih lica, 33 korisnika je prošlo ili će proći obuke za prekvalifikacije i dokvalifikacije, opremljen je Dobrosusdeski klub Kruševac gde se, kao i u drugim prostorima održava više od 220 inkluzivnih radionica do kraja projekta. Pokrenuta je i socijalna inicijativa – otvaranje kancelarije za građene sa privremenom sprečenošću, smanjenom samostalnošću i različitim vidovima invaliditeta koja će između ostalog posedovati kompjuter sa softverom za slepe, veliki ekran i računar sa uputstvima na znakovnom jeziku kao i računar za osobe sa smanjenom pokretljivošću.

    Ukupna vrednost porojekta u Gradu Kruševacu iznosi 240.360 eura sa učešćem Grada u iznosu od 30.000 eura. Projekat traje do 30. aprila 2024. godine. Ključni cilj projekta je doprineti održivoj (re)integraciji povratnika i lokalno ugroženog stanovništva u centralnoj i južnoj Srbiji.

    Nosilac projekta je nemačka organizacija ASB (Arbeiter-Samariter-Bund), glavni implementacioni partner Inicijativa za razvoj i saradnju (IDC) iz Beograda, a korisnički okruzi na projektu su Pirotski, Rasinski i Raški okrug. Projekat je finansiran sredstvima nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ.