DALJA PODRŠKA ODRŽIVOJ (RE)INTEGRACIJI POVRATNIKA U SRBIJI

AKTUELNO

INFORMIŠITE SE >

DALJA PODRŠKA ODRŽIVOJ (RE)INTEGRACIJI POVRATNIKA U SRBIJI

Further support to sustainable (re)integration of returnees in Serbia

CURRENT

GET INFORMED >

Further support to sustainable (re)integration of returnees in Serbia

Inkluzivne radionice u Dobrosusedskom klubu Pirot

Dobrosusedski klub Pirot je tokom trajanja projekta „Reintegracija II“ postao ključno mesto okupljanja i podrške za povratnike i lokalno ugroženo stanovništvo. Kroz različite radionice i aktivnosti koje se redovno organizuju, klub se istakao kao primer kako se inkluzivnim pristupom mogu stvoriti održive veze unutar zajednice i poboljšati društvena kohezija. Od osnivanja, ovaj prostor postao je sigurno okruženje za decu, mlade i odrasle, gde su svi dobrodošli da učestvuju u radionicama prilagođenim njihovim potrebama i interesovanjima.

Jedan od glavnih ciljeva kluba je da obezbedi platformu za obrazovanje i kreativni razvoj dece i mladih, kao i za širenje svesti o ravnopravnosti i međusobnom poštovanju. Za najmlađe, organizovane su kreativne radionice koje podstiču razvoj motoričkih i socijalnih veština kroz igru, crtanje i modeliranje. Kroz ove aktivnosti, predškolci uče kako da se izražavaju, sarađuju i razvijaju svoje talente u okruženju koje je otvoreno za različitosti. Pored toga, srednjoškolci imaju priliku da učestvuju u radionicama na teme ravnopravnosti, gde se obrađuju važna društvena pitanja kao što su polna i socijalna jednakost, tolerancija i borba protiv diskriminacije.

Posebno značajan aspekt rada kluba su radionice iz prirodnih nauka, poput matematike, fizike i hemije. Ove radionice ne samo da pomažu učenicima da unaprede svoje znanje i veštine u ovim predmetima, već ih motivišu i da se pripremaju za dalje obrazovanje ili buduće profesionalne karijere u ovim oblastima. Učenici koji se suočavaju s poteškoćama u školi ovde dobijaju individualizovanu podršku u učenju, čime se povećava njihova samopouzdanje i motivacija za napredak.

Jedinstvena karakteristika kluba jeste formiranje malih grupa koje funkcionišu kao podrška ne samo tokom trajanja radionica, već i van njih. Polaznici razvijaju snažne međuljudske veze i često nastavljaju da se druže i sarađuju na zajedničkim aktivnostima i projektima i nakon što formalne radionice završe. Ovaj model rada doprinosi stvaranju mreže solidarnosti, gde svaki član grupe pruža podršku drugima, što dalje vodi jačanju zajedništva i društvene inkluzije.

Folklorne radionice predstavljaju još jedan važan deo programa kluba, kroz koje mladi uče o kulturnom nasleđu i tradiciji svog kraja. Kroz igru, pesmu i ples, učesnici ne samo da neguju lokalne običaje, već se i povezuju sa starijim generacijama, čime se uspostavlja most između prošlosti i budućnosti. Ove aktivnosti doprinose osećaju pripadnosti i ponosa, dok istovremeno promovišu multikulturalnost i otvorenost ka novim iskustvima.

Sve ove aktivnosti u Dobrosusedskom klubu Pirot ne samo da obogaćuju svakodnevni život učesnika, već imaju dugoročne efekte na jačanje zajednice, podršku ranjivim grupama, i izgradnju inkluzivnog društva u kojem svi imaju priliku da se razvijaju i ostvaruju svoje potencijale.

Za grad Pirot planirana je organizacija više od 300 inkluzivnih radionica tokom trajanja projekta Reintegracija II.

Ukupna vrednost projekta za Grad Pirot iznosi 400.000,00 eura, a projekat će trajati do 31. aprila 2025. godine. Informacije o projektnim aktivnostima, otvorenim konkursima i drugo će biti dostupne na sajtu projekta www.reintegracija.net, ali i Grada Pirota, partnerskih organizacija i udruženja.

Nosilac projekta je nemačka organizacija ASB (Arbeiter-Samariter-Bund), implementacioni partner Inicijativa za razvoj i saradnju (IDC) iz Beograda, a korisnički okruzi na projektu su Pirotski, Rasinski i Raški okrug. Projekat je finansiran sredstvima nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ uz podršku i sufinansiranje Grada Pirota.