DALJA PODRŠKA ODRŽIVOJ (RE)INTEGRACIJI POVRATNIKA U SRBIJI

AKTUELNO

INFORMIŠITE SE >

DALJA PODRŠKA ODRŽIVOJ (RE)INTEGRACIJI POVRATNIKA U SRBIJI

Further support to sustainable (re)integration of returnees in Serbia

CURRENT

GET INFORMED >

Further support to sustainable (re)integration of returnees in Serbia

Biznis obuke u Pirotu – III krug aktivnosti

Biznis obuke u okviru projekta Reintegracija II imaju ključnu ulogu u osposobljavanju korisnika za tržište rada i preduzetništvo.
Tokom avgusta u Pirotu su izvršene obuke za:
  • 13 korisnika u komponenti samozapošljavanja
  • 9 korisnika u komponenti nezaposlenih za zapošljavanje kod poznatog poslodavca
    13 korisnika u komponenti prekvalifikacija i dokvalifikacija
Obuke pružaju konkretna znanja i veštine koje su direktno primenljive u poslovanju i zapošljavanju. U sklopu komponente samozapošljavanja, polaznici koji uspešno razviju i predstave svoje biznis planove dobiće grantove za razvoj sopstvenog biznisa. Ovo im omogućava da odmah započnu sa primenom stečenih znanja u praksi, otvarajući vrata za održivi poslovni rast.

Pored toga, nezaposleni polaznici obuka dobiće priliku da se zaposle kod poznatih poslodavaca sa kojima je projekat uspostavio saradnju. Ovi poslodavci su prepoznali vrednost obuka i spremni su da zaposle kandidate koji su prošli kroz program, čime se dodatno povećava šansa za dugoročno zaposlenje.

Biznis obuke omogućavaju korisnicima da steknu:

  1. Praktične veštine za preduzetništvo: Polaznici uče kako da pokrenu i vode sopstveni posao, što je posebno važno za samozapošljavanje. Ovladavanje osnovama poslovnog planiranja, finansijskog upravljanja, i marketinga omogućava im da bolje iskoriste poslovne prilike i smanje rizik od neuspeha.
  2. Digitalne kompetencije: U digitalnom dobu, veštine poput korišćenja računara, online marketinga, i e-trgovine postaju sve važnije. Polaznici obuka stiču ova znanja kako bi mogli da koriste moderne alate i tehnologije za unapređenje svojih poslovnih ideja.
  3. Umrežavanje i povezivanje: Obuke takođe omogućavaju polaznicima da se povežu sa drugim preduzetnicima, mentorima i potencijalnim partnerima. Umrežavanje može biti ključni faktor za razvoj poslovanja i pronalaženje novih prilika na lokalnom tržištu.
  4. Samopouzdanje i motivacija: Pored tehničkih znanja, obuke pomažu korisnicima da izgrade samopouzdanje i motivaciju za ulazak na tržište rada ili pokretanje sopstvenog posla. Ovo je posebno važno za povratničku populaciju i ugrožene grupe koje se suočavaju s brojnim izazovima.
  5. Povećanje konkurentnosti na tržištu rada: Stečena znanja i veštine čine polaznike konkurentnijim na tržištu rada, čime se povećava njihova šansa za zapošljavanje. Poslodavci su skloniji da zaposle kandidate koji već poseduju relevantna znanja i veštine.

Na ovaj način, biznis obuke ne samo da osnažuju korisnike kroz edukaciju, već im pružaju i konkretne prilike za započinjanje sopstvenog biznisa ili zaposlenje kod pouzdanih poslodavaca. Ove mere značajno doprinose ekonomskom razvoju lokalnih zajednica i povećanju životnog standarda povratničke i ugrožene populacije.