DALJA PODRŠKA ODRŽIVOJ (RE)INTEGRACIJI POVRATNIKA U SRBIJI

AKTUELNO

INFORMIŠITE SE >

DALJA PODRŠKA ODRŽIVOJ (RE)INTEGRACIJI POVRATNIKA U SRBIJI

Further support to sustainable (re)integration of returnees in Serbia

CURRENT

GET INFORMED >

Further support to sustainable (re)integration of returnees in Serbia

Seminar PERSPEKTIVE INKLUZIJE

Seminar PERSPEKTIVE INKLUZIJE

Podrška ugroženim grupama

kroz radnu integraciju i druge socijalne usluge  iz pozicije različitih aktera u zajednici“

U sredu 06.03.2024. godine u Pirotu održan je seminar „PERSPEKTIVE INKLUZIJE – Podrška ugroženim grupama kroz radnu integraciju i druge socijalne usluge  iz pozicije različitih aktera u zajednici“. Seminar je vođen od strane stručnjaka u oblasti inkluzije i radne integracije, Lidije Milanović iz organizacije IDEAS i profesora Zorana Vesića sa Fakulteta političkih nauka.

U prvom delu seminara, učesnici su imali priliku razgovarati o ključnim akterima, preprekama i mogućnostima u vezi sa trenutnim okvirom za radnu integraciju. Lidija Milanović je delila svoje iskustvo i ekspertizu, istražujući načine kako poboljšati podršku OSI u cilju postizanja održive radne integracije.

U drugom delu seminara, profesor Zoran Vesić je obrađivao temu podrške OSI i drugim ranjivim grupama u procesu inkluzije, sa posebnim fokusom na podršku radne integracije. Osvrćući se na podršku poslodavcima i drugim relevantnim akterima, diskutovano je o stvaranju uslova za zapošljavanje i inkluziju. Ovaj seminar predstavlja korak ka jačanju saradnje između relevantnih aktera u cilju poboljšanja uslova i perspektiva ugroženih grupa, te podsticanju inkluzivnog društva kroz radnu integraciju i socijalne usluge.

Sledećeg dana, 07.03.2024. godine je u Dobrosusedskom klubu Pirot organizovana prezentacija Javnog poziva organizacijama civilnog društva za dodelu sredstava za podršku razvoju socijalnih inicijativa u Pirotu.

Osnovni cilj projekta Reintegracija II je da doprinese održivoj (re)integraciji povratnika po sporazumu o readmisiji i lokalnog socijalno ugroženog stanovništva u centralnoj i južnoj Srbiji.

Projektom će u Pirotu biti podržano više od 800 korisnika, kako bi ojačali svoj ekonomski i društveni položaj i unapredili svoju integraciju u zajednicu. Predviđena je podrška kroz obezbeđivanje subvencija za samozapošljavanje, različitih poslovnih obuka i obuka za prekvalifikacije i dokvalifikacije, subvencija poslodavcima za otvaranje novih radnih mesta i zapošljavanje povratnika po sporazumu o readmisiji i drugih teže zapošljivih kategorija stanovništva, podrška deci i mladima kroz realizaciju inkluzivnih radionica, ali i razvoj institucionalnih kapaciteta u oblasti socijalne zaštite na lokalnom nivou.

Ukupna vrednost projekta za Grad Pirot iznosi 400.000,00 eura, a projekat će trajati do 31. aprila 2025. godine. Informacije o projektnim aktivnostima, otvorenim konkursima i drugo će biti dostupne na sajtu projekta www.reintegracija.net, ali i Grada Pirota, partnerskih organizacija i udruženja.

Nosilac projekta je nemačka organizacija ASB (Arbeiter-Samariter-Bund), implementacioni partner Inicijativa za razvoj i saradnju (IDC) iz Beograda, a korisnički okruzi na projektu su Pirotski, Rasinski i Raški okrug. Projekat je finansiran sredstvima nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ uz podršku i sufinansiranje Grada Pirota.