DALJA PODRŠKA ODRŽIVOJ (RE)INTEGRACIJI POVRATNIKA U SRBIJI

AKTUELNO

INFORMIŠITE SE >

DALJA PODRŠKA ODRŽIVOJ (RE)INTEGRACIJI POVRATNIKA U SRBIJI

Further support to sustainable (re)integration of returnees in Serbia

CURRENT

GET INFORMED >

Further support to sustainable (re)integration of returnees in Serbia

Plastenička proizvodnja u Pirotu i Dimitrovgradu – prinosi Reintegracije II

Projekat “Reintegracija II – dalja podrška održivoj (re)integraciji povatnika u Srbiji” usmeren je na jačanje ekonomskih i psihosocijalnih kapaciteta korisnika iz prvenstveno povratničke populacije, ali i lokalno ugroženog stanovništva. Takođe, kroz institucionalno jačanje kapaciteta lokalnih samouprava sa teritorija Rasinskog, Raškog i Pirotskog okruga gde se projekat sprovodi, nastojimo da pozitivno utičemo na jačanje sistema socijalne zaštite, ali i na unapređenje postojećih usluga.

U okviru naše podrške u Pirotu, Dimitrovgradu i okolini podeljeno je po 15 plastenika korisnicima koji su pre toga prošli sveobuhvatne biznis obuke za plasteničku proizvodnju, kao i obuke za upravljanje seoskim gazdinstvom. Uz stručno vođenje edukatora kao i usmeravanje tokom proizvodnje od strane projektnog tima, uz česte obilaske i kontrole proizvodnog procesa na terenu, postignuti su izvanredni rezultati nakon prvih meseci sadnje.

Jedan od ključnih elemenata ovog projekta bila je distribucija plastenika, koji su se pokazali kao izuzetno efikasan način unapređenja ekonomske situacije naših korisnika. U razgovoru sa korisnicima i tokom brojnih obilazaka projektni tim je svedočio značaju koju ovaj vid podrške pruža – kako sa aspekta ekonomske sigurnosti, tako i sa aspekta psihosocijalne podrške. Brojni korisnici su dobili vetar u leđa da se izbore sa svojom trenutnom pozicijom i dodatnu volju za unapređenje sopstvene situacije.

Slavica Nikolov iz Dimitrovgrada, ističe – „Koliko god da mi je ponekad nesnosno vruće u mom plasteniku, meni je ovo melem za dušu. Znam da od mojih ruku nastaje nešto dobro i da ću svojim radom uspeti da sačuvam neki dinar sa strane. Zdravo se umorim, ali znam zašto se borim, verujte da svaki zasad čuvam kao nešto najvrednije“.

Lidija Manić iz Pirota – „Postavili smo plastenik – pa nema lepšeg u kraju! Ja i deda, suprug moj, sve smo vezice ručno ispleli da ne seku nežne stabljike. Posadili našu staru sortu paprike za ajvar, paradajiz i krastavce pa sad čekamo – šta ti Bog da i vreme dozvoli, takav će i prinos biti. Unučići su daleko, pa kad dođu imaćemo više da im spakujemo da ponesu, a i da probaju malo nešto zdravo i sa sela – tako svaka baba misli, pa i ja!“

Da bi bliže utvrdili efekat podrške korisnicima spoveli smo analizu koja je podrazumevala anketiranje korisnika iz Pirota, Dimitrovgrada i okoline od stane ekonomskog saradnika na projektu.

Analiza je obuhvatila 25 ispitanika od ukupno 30, a ovo su njeni rezultati:

Rodna zastupljenost: Veoma smo ponosni što 72% korisnika plastenika čine žene, dok je 28% muškaraca aktivno uključeno u plasteničku proizvodnju. Ovaj odnos podstiče inkluziju i osnaživanje žena u ruralnim područjima.

Regionalna raspodela: Plastenici su ravnomerno raspodeljeni između korisnika u Pirotu i Dimitrovgradu, a većina je postavljena u prigradskim naseljima ili selima koja pripadaju gradovima. Ovakav geografski obuhvat omogućava širenje prednosti plasteničke proizvodnje na ruralne zajednice.

Raznolikost proizvoda: Naši korisnici su postigli izvanrednu raznolikost u plasteničkoj proizvodnji. Paradajz (92%) i paprika (88%) bili su najčešći proizvodi, a raznovrsno voće i povrće doprinelo je diversifikaciji njihove proizvodnje i povećanju prihoda.

Impresivni prinosi: Sa prosečnim prinosom od 460 kg proizvoda iz plastenika, naši korisnici su pokazali svoju sposobnost i predanost poljoprivredi. Uprkos suši, prosečna ocena zadovoljstva prinosima je 4,24.

Održiva zarada: Do sada ostvarena zarada iz prodaje proizvoda iznosila je prosečno 296 eura, a očekuje se da će se na kraju sezone povećati na prosečnih 352 eura. Ovi prihodi predstavljaju dodatak na postojeće i potpomažu ekonomsku stabilnost uključenih porodica.

Lokalna prodaja: Većina korisnika (88%) prodavala je svoje proizvode komšijama i rodbini. Ova lokalna razmena nije samo ekonomski održiva već takođe podržava povezivanje u zajednici i očuvanje tradicije.

Saradnja i podrška: Projektni tim i stručna podrška dobijena tokom edukacije i obilazaka korisnika ocenjeni su visokim ocenama, sa prosečnom ocenom od 4,96. Trudili smo se da što bolje razumemo njihove potrebe i reagujemo pravovremeno na njih.

Značaj obuka: Obuka o plasteničkoj proizvodnji i upravljanju seoskim gazdinstvom pre podele plastenika ocenjena je maksimalnim ocenama (5), što svedoči o njenom velikom značaju za korisnike. Uz deo koji se ticao teorijske obuke o proizvodnji, negovanju zasada i plasmanu proizvoda, na korisnike su veliki uticaj imali česti obilasci projektnog tima i stručnih saradnika.

Budući planovi: Nakon berbe trenutnih kultura, korisnici u najvećem broju planiraju sejanje zelenog povrća (67%). Njihova sposobnost da planiraju budućnost i razmišljaju o novim kulturama pokazuje da su sposobni za dugoročno uspešno upravljanje svojim plastenicima. U daljem razvoju proizvodnje te sticanju stabilnijih prohoda 48% korisnika je istaklo da bi im motokultivator bio od velike pomoći.

Ovi uspesi jasno pokazuju da su mali grantovi izuzetno korisni za ekonomsku održivost i podršku porodičnoj ekonomiji jer omogućavaju brzu reakciju na lokalne potrebe i izazove. Na ovaj način direktno se utiče na ekonomske aspekte života pojedinaca i porodica što je posebno važno u zajednicama koje se suočavaju sa socioekonomskim izazovima i ograničenim resursima.

Takođe, mali grantovi podržavaju lokalnu inicijativu i preduzetništvo i omogućavaju pojedincima da prepoznaju prilike u svojim zajednicama i da ih iskoriste za stvaranje dodatnog prihoda. Ovo nije samo ekonomski održivo već takođe doprinosi razvoju lokalnih ekonomija u Pirotu, Dimitrovgradu i okolini. Mali grantovi donose pozitivne promene koje su vidljive, merljive i koje imaju dugoročne efekte, dok omogućavaju korisnicima da prepoznaju svoju snage i sposobnosti.

Nakon obuka i postavljanja konstrukcije vrlo brzo dolazimo do konkretnih i vidljivih rezultata u podršci korisnicima. Ovi rezultati su podjednako plod truda korisnika, kao i temeljne analize i pravilnog sagledavanja njihovih potreba, kao i potreba tržišta.

Naš cilj je da ova priča o uspehu služi kao inspiracija za druge zajednice i organizacije koje mogu da prepoznaju vrednost malih grantova i njihov potencijal za stvaranje ekonomske stabilnosti. Projekat Reintegracija II nije samo uspeo u dostizanju svojih ciljeva, već je i promenio živote naših korisnika na bolje.