REINTEGRACIJA II – DALJA PODRŠKA ODRŽIVOJ (RE)INTEGRACIJI POVRATNIKA U SRBIJI
Trajanje projekta: 33,5 meseci (15. jul 2022 – 30. april 2025)
Cilj projekta:
Doprineti održivoj (re)integraciji povratnika i lokalno ugroženog stanovništva u centralnoj i južnoj Srbiji.
Mere podrške u okviru projekta su:
1. Programi za pokretanje posla
2. Psihosocijalna podrška
3. Institucionalna podrška
Mere podrške će imati za rezultat:
- 400 korisnika unapređuju svoj biznis i znanje o poslovanju kroz biznis treninge
- 90 korisnika stiču kvalifikacije kroz obuke za rad
- 90 korisnika se osposobljavaju da otpočnu svoj posao kroz grantove u vidu opreme i mašina
- Lokalna preduzeća razvijaju kapacitete da uposle 120 korisnika projekta
- 2.000 povratnika i pripadnika ostalih ugroženih porodica (naročito deca i mladi) jačaju psihosocijalne kapacitete i pripremaju se za učešće u obrazovnom sistemu i aktivnu
participaciju u životu zajednice kroz 1.000 inkluzivnih radionica - Prestavnici civilnog društva (30 predstavnika), javni sektor (15 predstavnika) i biznisa (15
predstavnika) jačaju kapacitete za razvoj inkluzivnih mehanizama i unapređenje postojećih socijalnih servisa u njihovoj lokalnoj zajednici kroz treninge, sastanke i
studijske posete - 2 (dva) novouspostavljena Dobrosusedska kluba pružaju podršku zajednici kroz
upotrebu prostora za rad sa povratnicima i lokalnom populacijom - 5 (pet) socijalnih inicijativa u lokalnim zajednicama kreiraju dodatne kapacitete za razvoj i imlementaciju lokalnih socijalnih servisa za povratnike i lokalnu ranjivu populaciju.
- Najmanje 20.000 građana je informisano o posledicama i izazovima ilegalnih migracija
Očekivani krajnji rezultat:
2.250 povratnika i lokalnih ugroženih stanovnika u minimum 5 lokalnih zajednica koristi kapacitete stvorene kroz projekat (profesionalne veštine, novootvorene ili proširene biznise, psihosocijalne veštine, unapređene socijalne usluge) da ojačaju svoj ekonomski i društveni položaj i unaprede svoju integraciju u zajednice.
Projekat „Reintegracija II – dalja podrška održivoj (re)integraciji povratnika u Srbiji“ predstavlja nastavak projekta koji je tokom 2020. i 2021. godine implementiran na teritoriji Novog Pazara, Sjenice i Tutina – „Reintegracija – podrška održivoj (re)integraciji povratnika u Srbiji“.
Oba projekta su finansirana od strane Saveznog ministarstva za razvoj i saradnju Savezne Republike Nemačke BMZ.
Nosilac projekta je ASB Srbija, a implementator Inicijativa za razvoj i saradnju IDC.
Korisnički regioni su:
- Pirotski okrug
- Rasinski okrug i
- Raški okrug
Ciljne grupe obuhvaćene projektom koji traje od jula 2022. do aprila 2025. godine su:
1) Korisnici ekonomskih mera (povratnici, Romi, lokalno ugroženo stanovništvo);
2) Korisnici psihosocijalne podrške
3) Lokalna udruženja
4) Predstavnici lokalnih samouprava
5) Preduzeća, korisnici mera za otvaranje novih radnih mesta
6) Lokalne samouprave
Najmanje 40% svih korisnika biće žene.
Indirektne ciljne grupe/Krajnji korisnici:
1) Lokalni civilni sektor – prvenstveno romska udruženja
2) Opštinski romski koordinator i romski zdravstveni medijatori
3) Nacionalna služba za zapošljavanje, gradska odeljenja za privredu i socijalna pitanja
4) Centari za socijalni rad
5) Relevantna ministarstva – pre svega Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije
6) LOKALNA zajednica (oko 20.000 stanovnika)
7) Lokalna preduzeća i nevladine organizacije
REINTEGRACIJA – FAZA I
Tokom 2020. i 2021. godine implementiran je prethodni projekat – „Reintegracija – podrška održivoj (re)integraciji povratnika u Srbiji“ na teritoriji Novog Pazara, Sjenice i Tutina.
U svakom od tri grada otvoreni su Dobrosusetski klubovi koji su bile mesto druženja, realizacije radionica i biznis obuka ali i mesto za razmenu i edukaciju i jačanje institucionalnih kapaciteta uključenih aktera.
Impresivni rezultati su više od 900 radionica za preko 1.900 mališana u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici, 98 grantova za samozapošljavanje koji su podeljeni u ova tri grada, uz 270 biznis obuka i 50 VET-ova.
Projekat je bio usmeren kako na jačanje povratničke populacije tako i na podršku lokalnih samouprava te je time grad Novi Pazar podržan u donošenju Lokalnog akcionog plana o socijalnoj zaštiti, opština Sjenica je podržana u razvoju usluge „Savetovalište za decu i roditelje“, a zajedno sa opštinom Tutin projektni tim je radio na Strategiji socijalne zaštite i Akcionom planu razvoja socijalnih usluga.
Odlična saradnja svih partnera na ovom projektu doprinela je poboljšanju uslova života za korisnike iz povratničke populacije, ali i domicilno stanovništvo.
Projekat je realizovao ASB Serbia i IDC u partnerstvu sa Regionalnom razvojnom agencijom Sandžaka – SEDA i Muslimanskim humanitarnim društvom Merhamet – Sandžak , uz podršku Grada Novog Pazara, opštine Tutin i opštine Sjenica, a finansiran je sredstvima nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) u okviru programa Engagement Global.